jak oznaczyć stronę pozwaną

Jak oznaczyć w pozwie stronę pozwaną?

Oznaczenie strony pozwanej jest istotnym elementem każdego pozwu. W związku z tym, że w obrocie gospodarczym obok osób fizycznych występują różnego rodzaju inne podmioty (spółki, stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie itp.), w przypadku spraw gospodarczych prawidłowe oznaczenie strony pozwanej może nieraz sprawiać trudności.

Dlaczego prawidłowe oznaczenie strony pozwanej jest ważne?

W poście Jakie są etapy dochodzenia praw z umów pisałem o tym, że z reguły pierwszym krokiem w egzekucji jakichkolwiek roszczeń z umowy jest postępowanie sądowe, które w najlepszym wypadku trwa kilka miesięcy, a dopiero na dalszym etapie sprawa trafia do komornika. Komornik opiera się tylko i wyłącznie na treści tytułu wykonawczego (najczęściej wyroku lub nakazu zapłaty zaopatrzonego w klauzulę wykonalności). Z kolei tytuł wykonawczy jest wydany przeciwko temu dłużnikowi, którego wskazaliśmy w pozwie. Jeśli zatem źle określimy w pozwie nazwę dłużnika, komornik nie będzie mógł prowadzić egzekucji.

Przykład:

Załóżmy, że pełna nazwa naszego dłużnika nazywa się MAX HOUSE „POLSKA” – WNĘTRZA I OGRODZENIA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, jednak w praktyce jest on potocznie określany po prostu MAX HOUSE (np. w materiałach promocyjnych, logo spółki zawiera tylko nazwę Max House itp). W takich wypadkach często nawet w umowach może występować nazwa MAX HOUSE. Szczególnie w tych umowach, które były spisywane „na szybko” bez asysty prawników.

Trzeba mieć świadomość, że tam gdzie umowy były konsultowane z prawnikami (np. w umowie o założenie rachunku bankowego lub w akcie notarialnym, mocą którego spółka nabyła nieruchomość) wpisana jest prawidłowa nazwa dłużnika.

Jeśli zatem będziemy dysponować tytułem wykonawczym wydanym przeciwko MAX HOUSE sp. z o.o., to komornik nie zajmie rachunku bankowego, ani nieruchomości należących do MAX HOUSE „POLSKA” – WNĘTRZA I OGRODZENIA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ bo będzie uważał, że są to dwa różne podmioty. Zresztą ani bank, ani sąd wieczysto – księgowy nie zgodzą się na takie zajęcie.

Etap, w którym zajmowany jest rachunek bankowy lub nieruchomości należące do dłużnika z reguły następuje co najmniej kilka miesięcy po złożeniu pozwu (o ile pozew nie zawierał wniosku o zabezpieczenie). Jeśli dopiero wtedy zorientujemy się, że źle oznaczyliśmy dłużnika, okaże się musimy całą procedurę powtarzać od początku.

Oznacza to stratę dużej ilości czasu (w którym dłużnik ma możliwość ucieczki z majątkiem) jak również stratę pieniędzy. Należy przypomnieć, że założenie sprawy sądowej wiąże się z koniecznością dokonania opłaty od pozwu. Odzyskanie opłaty, którą wpłaciliśmy na sprawę przeciwko źle oznaczonemu dłużnikowi może okazać się problematyczne.

W jaki sposób prawidłowo oznaczyć stronę pozwaną?

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą są wpisywane do odpowiednich rejestrów. W przypadku osób prawnych i spółek mowa tu o KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) , a osoby fizyczne wpisywane są do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Dostęp przez Internet do tych do danych znajdujących się w KRS i CEIDG jest bezpłatny. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę (dla CEIDG – https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/ceidg.public.ui/search.aspx i dla KRS https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu?t:lb=t ).

W pozwie należy oznaczyć stronę pozwaną dokładnie tak samo, jak jest ona oznaczona we właściwym rejestrze. Należy zwracać uwagę na kolejność wyrazów w nazwie, a także wszystkie znaki jak np., cudzysłów, myślnik, średnik itp.

Mi osobiście zdarzył się przypadek, że Sąd Gospodarczy w Warszawie KRS odmówił wpisu do rejestru reprezentowanej przeze mnie spółki ze względu na to, że jej nazwa wg. statutu spółki była w cudzysłowie, a ja we wniosku, wpisałem nazwę bez cudzysłowu. Zasady dotyczące oznaczenia podmiotu we wniosku do KRS i w pozwie są takie same, więc może tak być, że brak cudzysłowu w pozwie będzie istotnym utrudnieniem w prowadzeniu skutecznej windykacji.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Prawa Kontraktów Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla mnie bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.


kancelaria prawa gospodarczego


Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa kontraktów handlowych, umów i dochodzenia wierzytelności, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co możemy zrobić dla Ciebie lub Twojej Firmy i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z naszą Kancelarią.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top