ul. Joachima Lelewela 23/7

Wrocław, 53 - 505

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

O autorze bloga

adwokat iwo klisz

Jestem adwokatem i wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy z Wrocławia oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie umów.

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)

tel. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

e-mail:i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Najnowsze posty

Główne tematy:

"Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym"

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym

Czym jest nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?

Twój dłużnik uznał dług ale go nie zapłacił? Dysponujesz wekslem zabezpieczającym twoje roszczenia? A może dłużnik zaakceptował wystawiony przez ciebie rachunek, którego następnie nie zapłacił? Jeżeli tak, a także w sytuacjach, gdy otrzymałeś z sądu nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym ? ten wpis powinien ciebie zainteresować. Znajdziesz w nim informacje na temat:

  • warunków wydania przez sąd nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym,
  • możliwości zabezpieczenia się na majątku pozwanego w oparciu o nakaz zapłaty,
  • skutków wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty.

Na wstępie musisz wiedzieć, że polska procedura cywilna przewiduje dwa rodzaje nakazów zapłaty. Pierwszym z nich jest nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, któremu poświęcony jest ten wpis.

Drugi zaś nakaz zapłaty wydawany w postępowaniu upominawczym. Postępowanie nakazowe różni się istotnie od postępowania upominawczego, dlatego jeżeli poszukujesz informacji o drugim ze wskazanych nakazów, zapoznaj się z moim wpisem na ten temat.

Więcej: Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Wydane nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym

Inaczej, niż w postępowaniu upominawczym, sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym tylko na wniosek zawarty w pozwie. Innymi słowy, musisz w pozwie poprosić/zawnioskować o wydanie takiego nakazu. To nie jest jakoś szczególnie skomplikowane, wystarczy że napiszesz: Wnoszę o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Tyle wystarczy.

Ważne jest to, że musisz ten wniosek uzasadnić. Dalej napiszę Ci jak to zrobić.

Wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym jest możliwe, jeśli dochodzisz w pozwie roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych (np. rzeczy oznaczone tylko co do gatunku ? 1 tona pszenicy), a okoliczności uzasadniające dochodzone przez ciebie żądanie są udowodnione w wymagany przez ustawę sposób.

 W tym miejscu chciałbym, żebyś się na chwilę zatrzymał i uświadomił sobie jedną rzecz:

Właśnie po to zawierałeś umowę ze swoim kontrahentem, żeby dysponować dowodami pozwalającymi na uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Jeśli nie masz takich dokumentów, to znaczy popełniłeś błąd na etapie zawierania umowy. Nie popełniaj go następnym razem.

To jakich dokumentów potrzebujesz, żeby uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest tym, co powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę. To jest właśnie jedna z kluczowych informacji na moim blogu, dlatego znajduje się on pod adresem: zanim-podpiszesz.biz.pl.

Jakie dokumenty do nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym?

 Do udowodnienia roszczenia w postępowaniu nakazowym niezbędne jest załączenie do pozwu co najmniej jednego z następujących dokumentów stwierdzających roszczenie:

  • dokumentu urzędowego,
  • zaakceptowanego przez dłużnika rachunkiem (także fakturą),
  • wezwania dłużnika do zapłaty i pisemnego oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,
  • zaakceptowanego przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconego przez bank i niezapłaconego z powodu braku środków na rachunku bankowym,
  • weksla, czeku, warrantu lub rewersu należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości,
  • umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego, dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, jeżeli dochodzisz należności zapłaty świadczenia pieniężnego (np. zapłaty za dostarczony przez ciebie towar lub wykonaną usługę).

W razie braku podstaw do wydania nakazu zapłaty, przewodniczący wyznacza rozprawę lub wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, który ma jednak mniejszą moc, niż nakaz uzyskany w postępowaniu nakazowym. Dlaczego?

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jako tytuł zabezpieczenia

Nakaz zapłaty z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności.

Oznacza to, że będąc powodem możesz w oparciu jedynie o nakaz zapłaty zabezpieczyć się na majątku pozwanego, czyli uruchomić komornika.

Co ważne, możesz to zrobić od razu po uzyskaniu nakazu zapłaty, nie czekając na reakcję pozwanego i bez dawania mu szansy ukrycia majątku.

W tym celu powinieneś wystąpić do właściwego organu egzekucyjnego, np. do komornika sądowego z wnioskiem np. o zajęcie środków zgromadzonych na rachunku bankowym celem zabezpieczenia.

Nie oznacza to, że od razu otrzymasz swoje pieniądze. Do czasu uprawomocnienia się nakazu zapłaty będą one bezpieczne u komornika sądowego. Dłużnik nie będzie miał możliwości dysponowania nimi. Musisz przyznać, że to bardzo dobra wiadomość. Po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty będziesz mógł wszcząć egzekucję z zabezpieczonego uprzednio mienia i odzyskać swoją należność.

Nakaz zapłaty z weksla

Odmiennie wygląda sytuacja w odniesieniu do nakazu zapłaty wydanego na podstawie weksla, warrantu, rewersu lub czeku.

Nakaz taki staje się bowiem natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia wynikającego z tych dokumentów. Oznacza to, że od razu uprawnia on do egzekucji z mienia dłużnika. Możesz odzyskać swoje pieniądze zanim jeszcze dłużnik dowie się, że wystąpiłeś do sądu.

Pozwól, że zapytam: ustaliłeś w umowie, że kontrahent ma Ci wręczyć weksel na zabezpieczenie zapłaty?

Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym

Wniesienie zarzutów nie powoduje utraty mocy przez nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym.

Sąd w dalszej kolejności wyznacza rozprawę. Dopiero po rozpoznaniu sprawy sąd wydaje wyrok, w którym nakaz zapłaty w całości lub w części utrzymuje w mocy albo go uchyla i orzeka o żądaniu pozwu (np. oddala je), bądź też uchyla nakaz zapłaty i pozew odrzuca lub postępowanie umarza.

Do czasu zakończenia postępowania sądowego w obrocie prawnym pozostaje zatem nakaz zapłaty. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie go jako tytuł zabezpieczenia, a w niektórych przypadkach, jako tytuł wykonawczy. Oznacza to, że do końca procesu sądowego komornik pilnuje Twoje pieniądze.

Przeczytaj też:

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że powyższy artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Inni czytali również: