Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym

Czym jest nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?

Twój dłużnik uznał dług ale go nie zapłacił? Dysponujesz wekslem zabezpieczającym twoje roszczenia? A może dłużnik zaakceptował wystawiony przez ciebie rachunek, którego następnie nie zapłacił? Jeżeli tak, a także w sytuacjach, gdy otrzymałeś z sądu nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym – ten wpis powinien ciebie zainteresować. Znajdziesz w nim informacje na temat:

  • warunków wydania przez sąd nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym,
  • możliwości zabezpieczenia się na majątku pozwanego w oparciu o nakaz zapłaty,
  • skutków wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty.

Na wstępie musisz wiedzieć, że polska procedura cywilna przewiduje dwa rodzaje nakazów zapłaty. Pierwszym z nich jest nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, któremu poświęcony jest ten wpis.

Drugi zaś nakaz zapłaty wydawany w postępowaniu upominawczym. Postępowanie nakazowe różni się istotnie od postępowania upominawczego, dlatego jeżeli poszukujesz informacji o drugim ze wskazanych nakazów, zapoznaj się z moim wpisem na ten temat.

Więcej: Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Wydane nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym

Inaczej, niż w postępowaniu upominawczym, sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym tylko na wniosek zawarty w pozwie. Innymi słowy, musisz w pozwie poprosić/zawnioskować o wydanie takiego nakazu. To nie jest jakoś szczególnie skomplikowane, wystarczy że napiszesz: Wnoszę o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Tyle wystarczy.

Ważne jest to, że musisz ten wniosek uzasadnić. Dalej napiszę Ci jak to zrobić.

Wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym jest możliwe, jeśli dochodzisz w pozwie roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych (np. rzeczy oznaczone tylko co do gatunku – 1 tona pszenicy), a okoliczności uzasadniające dochodzone przez ciebie żądanie są udowodnione w wymagany przez ustawę sposób.

 W tym miejscu chciałbym, żebyś się na chwilę zatrzymał i uświadomił sobie jedną rzecz:

Właśnie po to zawierałeś umowę ze swoim kontrahentem, żeby dysponować dowodami pozwalającymi na uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Jeśli nie masz takich dokumentów, to znaczy popełniłeś błąd na etapie zawierania umowy. Nie popełniaj go następnym razem.

To jakich dokumentów potrzebujesz, żeby uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest tym, co powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę. To jest właśnie jedna z kluczowych informacji na moim blogu, dlatego znajduje się on pod adresem: zanim-podpiszesz.biz.pl.

Jakie dokumenty do nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym?

 Do udowodnienia roszczenia w postępowaniu nakazowym niezbędne jest załączenie do pozwu co najmniej jednego z następujących dokumentów stwierdzających roszczenie:

  • dokumentu urzędowego,
  • zaakceptowanego przez dłużnika rachunkiem (także fakturą),
  • wezwania dłużnika do zapłaty i pisemnego oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,
  • zaakceptowanego przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconego przez bank i niezapłaconego z powodu braku środków na rachunku bankowym,
  • weksla, czeku, warrantu lub rewersu należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości,
  • umowy, dowodu spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego, dowodu doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, jeżeli dochodzisz należności zapłaty świadczenia pieniężnego (np. zapłaty za dostarczony przez ciebie towar lub wykonaną usługę).

W razie braku podstaw do wydania nakazu zapłaty, przewodniczący wyznacza rozprawę lub wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, który ma jednak mniejszą moc, niż nakaz uzyskany w postępowaniu nakazowym. Dlaczego?

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jako tytuł zabezpieczenia

Nakaz zapłaty z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności.

Oznacza to, że będąc powodem możesz w oparciu jedynie o nakaz zapłaty zabezpieczyć się na majątku pozwanego, czyli uruchomić komornika.

Co ważne, możesz to zrobić od razu po uzyskaniu nakazu zapłaty, nie czekając na reakcję pozwanego i bez dawania mu szansy ukrycia majątku.

W tym celu powinieneś wystąpić do właściwego organu egzekucyjnego, np. do komornika sądowego z wnioskiem np. o zajęcie środków zgromadzonych na rachunku bankowym celem zabezpieczenia.

Nie oznacza to, że od razu otrzymasz swoje pieniądze. Do czasu uprawomocnienia się nakazu zapłaty będą one bezpieczne u komornika sądowego. Dłużnik nie będzie miał możliwości dysponowania nimi. Musisz przyznać, że to bardzo dobra wiadomość. Po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty będziesz mógł wszcząć egzekucję z zabezpieczonego uprzednio mienia i odzyskać swoją należność.

Nakaz zapłaty z weksla

Odmiennie wygląda sytuacja w odniesieniu do nakazu zapłaty wydanego na podstawie weksla, warrantu, rewersu lub czeku.

Nakaz taki staje się bowiem natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia wynikającego z tych dokumentów. Oznacza to, że od razu uprawnia on do egzekucji z mienia dłużnika. Możesz odzyskać swoje pieniądze zanim jeszcze dłużnik dowie się, że wystąpiłeś do sądu.

Pozwól, że zapytam: ustaliłeś w umowie, że kontrahent ma Ci wręczyć weksel na zabezpieczenie zapłaty?

Zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym

Wniesienie zarzutów nie powoduje utraty mocy przez nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym.

Sąd w dalszej kolejności wyznacza rozprawę. Dopiero po rozpoznaniu sprawy sąd wydaje wyrok, w którym nakaz zapłaty w całości lub w części utrzymuje w mocy albo go uchyla i orzeka o żądaniu pozwu (np. oddala je), bądź też uchyla nakaz zapłaty i pozew odrzuca lub postępowanie umarza.

Do czasu zakończenia postępowania sądowego w obrocie prawnym pozostaje zatem nakaz zapłaty. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie go jako tytuł zabezpieczenia, a w niektórych przypadkach, jako tytuł wykonawczy. Oznacza to, że do końca procesu sądowego komornik pilnuje Twoje pieniądze.

Przeczytaj też:

 

Pozdrawiamy
Zespół Prawa Kontraktów Handlowych
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Klisz i Wspólnicy

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla nas bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.


kancelaria prawa gospodarczego


Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa kontraktów handlowych, umów i dochodzenia wierzytelności, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co możemy zrobić dla Ciebie lub Twojej Firmy i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z naszą Kancelarią.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top