podnajem lokalu użytkowego

Podnajem lokalu użytkowego

Podnajem lokalu użytkowego

Z podnajmem lokalu użytkowego mamy do czynienia, gdy najemca, który korzysta z lokalu na podstawie umowy najmu, udostępnia go osobie trzeciej w zamian za zapłatę czynszu na swoją rzecz. Zwykle odbywa się to na podstawie odrębnej umowy o podnajem zawartej przez najemcę z osobą trzecią.

Zgoda wynajmującego na podnajem

Sytuacja, w której najemca oddaje lokal w podnajem nie jest to komfortowa dla wynajmującego. Wynajmujący zawierając umowę najmu zaufał przecież najemcy i powierzył właśnie jemu lokal. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, w których zawarcie umowy podnajmu będzie korzystne także dla wynajmującego.

Z tych względów kodeks cywilny chroniąc interesy wynajmującego przewiduje zasadę, zgodnie z którą najemca nie może oddać lokalu w podnajem, chyba że wynajmujący wyrazi na to zgodę. Zgoda może zostać wyrażona bezpośrednio w umowie najmu lokalu użytkowego lub w drodze osobnego oświadczenia wynajmującego. Udzielona zgoda może mówić ogólnie o podnajmie lub też wskazywać dokładnie określony podmiot, jako podnajemcę.

Jeśli najemca planuje oddanie całości lub choćby części pomieszczenia powinien zapewnić sobie już w umowie zgodę wynajmującego na oddanie lokalu użytkowego w podnajem.

Oddanie lokalu użytkowego w podnajem bez wymaganej zgody jest podstawą natychmiastowego rozwiązania umowy najmu przez wynajmującego z winy najemcy.

Umowa najmu, a umowa podnajmu

Umowa najmu i podnajmu mogą różnić się od siebie treścią. W szczególności może to dotyczyć np. wysokości czynszu. Najemca powinien jednak móc zagwarantować podnajemcy używanie najętego lokalu w sposób wskazany w umowie podnajmu, zatem dobrze jeśli zawarta umowa najmu pozwoli mu zrealizować te obowiązki.

Kwestią, która wymaga omówienia, jest sytuacja, w której umowa najmu przewiduje inne warunki zakończenia, niż umowa podnajmu. W szczególności jeśli umowa najmu miałaby ulec rozwiązaniu wcześniej. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi inna reguła z kodeksu cywilnego, zgodnie z którą umowa podnajmu rozwiązuje się najpóźniej w chwili rozwiązania właściwej umowy najmu. Jeśli umowa podnajmu trwałaby dłużej, podnajemca może żądać od najemcy zapłaty odszkodowania za to, że umowa podnajmu uległa rozwiązaniu szybciej, niż wynikało to z jej treści.

W razie oddania lokalu w podnajem zarówno najemca jak i osoba trzecia są wspólnie odpowiedzialni wobec wynajmującego za to, żeby lokal używany był zgodnie z umową najmu i jego przeznaczeniem.

Pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Prawa Kontraktów Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla mnie bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.


kancelaria prawa gospodarczego


Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa kontraktów handlowych, umów i dochodzenia wierzytelności, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co możemy zrobić dla Ciebie lub Twojej Firmy i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z naszą Kancelarią.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top