prawomocność wyroku

Prawomocność wyroku

Co to jest prawomocny wyrok?

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to znaczy, że wyrok jest prawomocny
  • Kiedy sąd stwierdza prawomocność wyroku
  • Do czego Ci prawomocny wyrok w sprawie o zapłatę należności.

Termin prawomocności wyroku pojawia się bardzo często zarówno w języku formalnym, jak i potocznym. Oznacza on orzeczenie, od którego nie przysługuje zwykły środek odwoławczy.

Jeżeli zatem dysponujesz wyrokiem sądu I instancji, od którego nie wniesiono apelacji, po upływie terminu do jej wniesienia wyrok taki stanie się prawomocny. Jeżeli zaś pozwany wniósłby apelację, wyrokiem prawomocnym będzie dopiero wyrok sądu II instancji. Przy czym, jeżeli sąd oddali nim apelację, prawomocny stanie się także wyrok sądu I instancji.

Zapamiętaj: wyrok jest prawomocny wtedy, kiedy sprawa przed sądem jest ostatecznie zakończona.

Na prawomocność orzeczenia nie ma wpływu możliwość wniesienia nadzwyczajnych środków zaskarżenia, którymi są np. skarga kasacyjna, skarga nadzwyczajna, czy też skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

Do czego mi prawomocny wyrok?

To proste. Dopiero na podstawie prawomocnego wyroku możesz uruchomić komornika, który wyegzekwuje Twoją należność od dłużnika. Jednak zanim to zrobisz czeka Cię jeszcze jeden krok, ale o tym opowiem Ci w innym wpisie.

Przeczytaj dalej: Klauzula wykonalności

Pozdrawiamy
Zespół Prawa Kontraktów Handlowych
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Klisz i Wspólnicy

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla nas bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękujmy i życzymy Ci miłego dnia.


kancelaria prawa gospodarczego


Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa kontraktów handlowych, umów i dochodzenia wierzytelności, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co możemy zrobić dla Ciebie lub Twojej Firmy i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z naszą Kancelarią.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top