ul. Joachima Lelewela 23/7

Wrocław, 53 - 505

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

O autorze bloga

adwokat iwo klisz

Jestem adwokatem i wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy z Wrocławia oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie umów.

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)

tel. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

e-mail:i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Najnowsze posty

Główne tematy:

"Po co mi umowa? Część I"

Otrzymując umowę do zaopiniowania, w szczególności do Klientów będących dużymi korporacjami, posiadającymi wewnętrzne procedury, zgodnie z którymi każda umowa musi być zatwierdzona przez prawnika, wielokrotnie spotykam się z uwagami „tylko nie zmieniajcie za dużo, bo już jest wszystko dogadane” albo „już współpracowaliśmy na takiej umowie„. Mój ulubiony zwrot to „proszę o zaparafowanie umowy„.

Procedury zostaną zachowane, pod umową będzie widnieć parafa „akceptacja formalno prawna – adwokat …”, osoba odpowiadająca merytorycznie u Klienta za realizację umowy będzie o jeden krok bliżej do jej „wypchnięcia” i zamknięcia tematu.

Po otrzymaniu „zlecenia” wykonuje telefon do przedstawiciela Klienta, a po serii prostych pytań dochodzę do wniosku, że tak naprawdę to nic nie zostało ustalone. Najważniejsze jest to, że pytania wcale nie dotyczą kwestii prawnych, ale wzajemnych praw i obowiązków stron i sposobu wykonania umowy.

Nie wiadomo, kiedy ma być wystawiona faktura, kto ma się podpisać pod protokołem zdawczo odbiorczym, kto może składać lub przyjmować zamówienia, jaki jest czas realizacji zlecenia, a czasem nawet nie wiadomo w jaki sposób ustalić wynagrodzenie itd. Podczas takiej rozmowy często słyszę „my do tej pory robiliśmy to w ten sposób, że …”, albo „my tego nigdy nie dawaliśmy, a druga strona nie miała zastrzeżeń„. Szkoda, że w umowie nie ma o tym ani słowa.

Taki sposób procedowania nad zawarciem umowy, w którym merytoryczna konsultacja z prawnikiem sprowadza się tylko i wyłącznie do zdobycia parafy pokazuje, że w przekonaniu wielu osób spisanie zgodnych ustaleń w zakresie współpracy jest przykrą koniecznością. Strony realizujące umowę bardziej dbają o zasady współpracy wypracowane w praktyce, niż ustalone na kartach papieru opatrzonych zwrotem „akceptacja formalno prawna adwokat …. „.

Dlaczego nie opisać tych zasad w umowie? To znacznie ułatwi sposób jej wykonywania, ale również przyczyni się do:

  1. zaoszczędzenia czasu i pieniędzy,
  2. zminimalizowania ryzyka poniesienia straty i utraty kontrahenta.

Opowiem Ci w jaki sposób – czytaj dalej

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że powyższy artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Inni czytali również: