ul. Joachima Lelewela 23/7

Wrocław, 53 - 505

+ 71 740 50 00

Obsługa klienta

Pon - Pt: 8:30 - 16:30

Godziny otwarcia

O autorze bloga

adwokat iwo klisz

Jestem adwokatem i wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy z Wrocławia oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie umów.

Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64

Biuro w Krakowie
(w przygotowaniu)

tel. 695 560 425
tel. 71 740 50 00

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

e-mail:i.klisz@kancelaria-klisz.pl

Najnowsze posty

Główne tematy:

"Po co mi umowa? Cześć II"

We wpisie Po co mi umowa? Część I stwierdziłem, że często napisanie umowy stanowi przykrą konieczność, a strony znacznie większą wagą przywiązują do zasad współpracy wypracowanych w praktyce a nie spisanych w umowie. Stwierdziłem także, że prawidłowe sporządzenie umowy pozwala zoszczędzić czas i pieniędze. Wyjaśnię Ci dlaczego.

1)       Napewno zdajesz sobie sprawę z tego, że utrata dobrego i zaufanego pracownika może powodować daleko idącą destabilizację sytuacji w firmie. Wyobraź sobie, że pracownik, któy merytorycznie odpowiadał za realizację określonej umowy odchodzi (np. zwolnia się z pracy, idzie na urlop macierzyński, wychowawczy itp.). Wówczas wszystkie zasady wypracowane z danym kontrahentem w praktyce, które nie zostały wpisane do umowy, albo zupełnie przestają obowiązywać, albo nowy pracownik będzie musiał poświęcić dużo czasu i energii (za które Ty płacisz), żeby je poznać i zrozumieć. Zmiana pracownika odpowiedzialnego za realizację umowy u kontrahenta jest również dla Ciebie sporym problemem i może znacznie spowolnić czynności, które do tej pory przebiegały bez problemu. W takiej sytuacji nie masz nawet wpływu na to, któremu ze swoich pracowników Twój kontrahent powierzy wykonywanie umowy.

Czy nie prościej i szybciej będzie, jeżeli umowa zostanie napisana w taki sposób, że nowy pracownik po uważnej lekturze kontraktu będzie dokładnie wiedział co i jak należy robić, gdzie, komu i w jakiej formie zgłaszać nieprawidłowości, kto za co odpowiada, a także kiedy i czego można w danej sytuacji żądać od kontrahenta?

2)      Jeżeli stale współpracujesz z danym kontrahentem lub z określonym rodzajem kontrahentów wystarczy, że raz poniesiesz koszt konsultacji prawnej takiej umowy, a starannie napisany wzór umowy będziesz mógł wykorzystywać przez dłuższy czas.

3)      Jeśli zapytasz mnie jak długo w naszym kraju czasu może trwać proces sądowy, w ramach którego ma np. zostać przesłuchanych dwóch świadków na banalne okoliczności (np. że kontrahent telefonicznie zamówił, a następnie odebrał towar) odpowiem Ci, że mniej więcej rok, może półtora. W tym czasie Twój kontrahent obraca Twoimi pieniędzmi, albo ma dużo czasu, aby ukryć przed komornikiem wszystkie wartościowe rzeczy, bądź założyć całkiem nowy podmiot gospodarczy (np. nową spółkę z o.o.), a Ty po wygranej sprawie będziesz mógł już tylko oprawić sobie wyrok Sądu w ramkę i powiesić nad biurkiem.

Tymczasem jeżeli napiszesz umowę w ten sposób, że wszystkie okoliczności będą wynikać bezpośrednio z dokumentów, a nie zeznań świadków to proces sądowy może skrócić się co najmniej o 1/3. Tym sposobem nie musisz być w tym zakresie uzależniony od realizacji obietnic Pana Premiera. Co więcej prawidłowo napisana umowa pozwoli jeszcze na etapie procesu uruchomić komornika, który natychmiast zajmie konta dłużnika lub inne wartościowe przedmioty.

Pozdrawiam

adwokat Iwo Klisz

adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że powyższy artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko „kliknięcie”, a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Inni czytali również: