Sprzeciw od wyroku zaocznego
Jeżeli zaś otrzymałeś wyrok zaoczny, to możesz złożyć sprzeciw w ciągu dwóch tygodni od doręczenia Tobie wyroku. W sprzeciwie musisz wskazać wszelkie zarzuty (np. przedawnienia, niedopuszczalności drogi sądowej, niewłaściwości sądu) oraz okoliczności faktyczne i dowody na ich poparcie.
Sprzeciw od wyroku zaocznego podlega opłacie sądowej. Wynosi ona połowę opłaty należnej od pozwu, w oparciu o który wyrok zaoczny został wydany, nie mniej jednak niż 30 zł.
Przy sprzeciwie od wyroku zaocznego uważaj na rygor wykonalności
Pisząc sprzeciw pamiętaj, że wyrok zaoczny posiada rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że mimo iż wyrok nie jest prawomocny powód może wnioskować o zaopatrzenie go w klauzulę wykonalności oraz wszcząć egzekucję sądową.
Dlatego też, w sprzeciwie powinieneś zawrzeć wniosek o zawieszenie wykonalności wyroku zaocznego. Sąd uwzględni go, jeżeli wykażesz, że wyrok ten został wydany z naruszeniem przepisów o dopuszczalności jego wydania albo jeżeli uprawdopodobnisz, że Twoje niestawiennictwo na rozprawie było niezawinione, a przedstawione przez ciebie w sprzeciwie okoliczności wywołują wątpliwości co do zasadności wyroku zaocznego.
Czytaj więcej: Rygor natychmiastowej wykonalności
Jeżeli sprzeciw złożysz prawidłowo, sąd wyznaczy termin rozprawy i doręczy twój sprzeciw powodowi. Po ponownym rozpoznaniu sprawy sąd wydaje wyrok, którym wyrok zaoczny w całości lub części utrzymuje w mocy albo uchyla go i orzeka o żądaniu pozwu, bądź też pozew odrzuca lub postępowanie umarza.