Sprzeciw od wyroku zaocznego

Sprzeciw od wyroku zaocznego

Sprzeciw od wyroku zaocznego

Jeżeli zaś otrzymałeś wyrok zaoczny, to możesz złożyć sprzeciw w ciągu dwóch tygodni od doręczenia Tobie wyroku. W sprzeciwie musisz wskazać wszelkie zarzuty (np. przedawnienia, niedopuszczalności drogi sądowej, niewłaściwości sądu) oraz okoliczności faktyczne i dowody na ich poparcie.

Sprzeciw od wyroku zaocznego podlega opłacie sądowej. Wynosi ona połowę opłaty należnej od pozwu, w oparciu o który wyrok zaoczny został wydany, nie mniej jednak niż 30 zł.

Przy sprzeciwie od wyroku zaocznego uważaj na rygor wykonalności

Pisząc sprzeciw pamiętaj, że wyrok zaoczny posiada rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że mimo iż wyrok nie jest prawomocny powód może wnioskować o zaopatrzenie go w klauzulę wykonalności oraz wszcząć egzekucję sądową.

Dlatego też, w sprzeciwie powinieneś zawrzeć wniosek o zawieszenie wykonalności wyroku zaocznego. Sąd uwzględni go, jeżeli wykażesz, że wyrok ten został wydany z naruszeniem przepisów o dopuszczalności jego wydania albo jeżeli uprawdopodobnisz, że Twoje niestawiennictwo na rozprawie było niezawinione, a przedstawione przez ciebie w sprzeciwie okoliczności wywołują wątpliwości co do zasadności wyroku zaocznego.

Czytaj więcej: Rygor natychmiastowej wykonalności

Jeżeli sprzeciw złożysz prawidłowo, sąd wyznaczy termin rozprawy i doręczy twój sprzeciw powodowi. Po ponownym rozpoznaniu sprawy sąd wydaje wyrok, którym wyrok zaoczny w całości lub części utrzymuje w mocy albo uchyla go i orzeka o żądaniu pozwu, bądź też pozew odrzuca lub postępowanie umarza.

Pozdrawiamy
Zespół Prawa Kontraktów Handlowych
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Klisz i Wspólnicy

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub naszą stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla nas bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.


kancelaria prawa gospodarczego


Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa kontraktów handlowych, umów i dochodzenia wierzytelności, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktujemy się z Tobą i wyjaśnimy co możemy zrobić dla Ciebie lub Twojej Firmy i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z naszą Kancelarią.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top